Потрагата по преживеани во земјотресот што ја погоди Турција завршува вечерва

Потрагата по преживеани во земјотресот што ја погоди Турција завршува вечерва

Шефот на турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), Јунус Сезер, изјави дека потрагата и спасувањето ќе заврши денеска навечер.

Досега се регистрирани повеќе од 46.000 жртви од разорните земјотреси во Турција и Сирија.

Бројот на жртвите се очекува да се зголеми бидејќи многумина сè уште се водат за исчезнати. Ниту Турција ниту Сирија сè уште не соопштија колку луѓе се водат за исчезнати.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy