ПОВТОРНО ЌЕ ВИ ТЕЧАТ СОЛЗИТЕ БЕЗ ПРЕСТАН – таткото кој го обиколи светот раскажа каде бил за време на земјотресот, ќерката не е единствена која ја загубил!

Фотографијата на која Месут Ханчер (49) ја држи за рака својата 15 годишна ќерка која лежи под рушевините го обиколи буквално целиот свет.

Нема кој не пушти солза на оваа фотографија каде таткото свесен за својата ситуација не сака да ја пушти раката на својата ќерка која беспомошно лежеше под урнатините.

Смртта на неговата ќерка Ирмак не е единствена трагедија за него, тој во најсмртоносниот земјотрес загубил уште шест блиски членови од семејството вклучувајќи ја и неговата мајка.

„Мојата принцеза сакав да ја ослободат од под рушевините, но кога сфатив дека тоа е невозможно морав да ја оставам да лежи таму“, вели неутешниот татко.

Девојчето е погребано во семејната гробница, а тој секојдневно оди на нејзиниот гроб каде погребани се и неговата мајка и другите блиски членови од семејството.

„Бев на работа во пекара кога стресе земјотресот. Веднаш ја побарав сопругата, ми рече дека таа нашите две ќерки и син на сигурно, но нашата најмлада ќерка таа ноќ преспа во станот на нејзината баба, бидејќи сакала да биде со своите братучеди. Трчав до куќата на мојата мајка молејќи се на Бога да се добро“, раскажува Месут.

Кога стигнал и ја видел зградата од десет ката срамнета со земја му било јасно дека нивните животи се згаснати…

-Жив сум, но од внатре се чувствувам мртво… таа беше моја ќерка и мое се, но ја загубив. Беше како цвеќе, додава неутешниот татко.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *