Пожар во рускиот гасен терминал на Балтичкото Море (ВИДЕО)

На терминалот на најголемиот руски произведувач на природен гас „Новатек“ на Балтичкото море, избил пожар. Видени се дронови на таа област. Според првите неофицијални информции, станва збор за напад на украински дронови кои прелетале дури 1100 километри и ја погодиле целта.

„Немаше жртви на терминалот Новатек на пристаништето Уст-Луга. Сите вработени се евакуирани“, изјави регионалниот гувернер на Санкт Петербург, Александар Дрозденко.

Русија и Украина меѓусебно ја гаѓаат енергетската инфраструктура во нападите кои се смислени за прекин на важните линии низ двете земји. Во петокот во напад на дрон е погодено складиште со нафта во западната руска регија Брјанск, која граничи со Украина, а Москва веднаш го обвини Киев.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ