Претседателот на Финска утре во посета на Турција заради разговори за членството во НАТО

Финскиот претседател Саули Ниинисто утре и задутре ќе престојува во Турција, каде ќе се сретне со турскиот претседател Таип Ердоган за да разговара за членството во НАТО и други прашања, соопшти денеска кабинетот на финскиот претседател.

Претходно денеска, спорад двајца претеставници на турските власти, официјална Анкара планира да ја одобри кандидатурата на Финска за НАТО пред изборите на 14 мај.

Турските претставници посочуваат дека, независно од Шведска, турскиот парламент би требало да го одобри членството на Финаска до средината на април.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *