Расте бројот на загинати: Досега 1.200 жртви во земјотресот во Турција, над 5.300 повредени

Расте бројот на жртви во разораниот земјотрес кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција.

Според изјвавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во земјата животот го загубија 912 лица. Во Сирија пак, загинаа 320 лица.

Ердоган истакнал дека досег се регистрирани над 5.380 повредени лица.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *