РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Над 28.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Се зголемува бројот на загинати лица во земјотресот во Турција и Сирија.

Турскиот потпретседател Фуат Откај вечерва ги соопшти најновите податоци.

-Досега во Турција загинати се 24.617 лица. Се работи нанивна идентификација и погребување. Воедно стручните тимови и надлежните институции им пружаат психолошка поддршка на семејствата на жртвите, рече Откај.

Посочи дека се уште е во тек евакуација на лицата кои ги загубија своите домови. Бесплатни авиолетови на Туркиш ерлајнс ги пренесуваат до своите роднини во други градови или во поставените засолништа.

На терен се и голем број стручни лица кои ги проверуваат објектите и нивната сигурност. Во објектите кои се без оштетувања и кои се безбедни, по извршените проверки, на жителите ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови.

Во градовите погодени од земјотресот уапсено се 131 лице, а надлежните органи работат на овие случаи.

Претходно Гардијан, повикувајќи се на АФП, објави дека во Сирија загинале 3.553 лица.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *