Рубљата падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Рубљата падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Руската рубља денеска падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото.

Имено, еврото зајакна во однос на рубљата за 1,11 отсто и во 11:56 часот по средноевропско време се продаваше по 88,8501 рубља за евро.

Во текот на изминатите шест месеци, валутата на еврозоната напредуваше за 48,76 отсто во однос на рубљата.

Истовремено, доларот зајакна во однос на рубљата за 1,04 отсто, додека во изминатите шест месеци зајакна за вкупно 34,02 отсто во однос на руската рубља.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy