Русија почна стратешки воени вежби со ракетниот систем „Јарс“

Руските стратешки ракетни сили почнаа планирани вежби во кои се вклучени мобилните нуклеарни интерконтинентални балистички ракетни системи „Јарс“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

„Во вежбите се вклучени над 3.000 војници и околу 300 парчиња опрема“, се додава во соопштението на Министерството за одбрана.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *