Руско МНР: Секое снабдување со оружје за Украина е антируски чин

Русија смета дека секое снабдување со оружје за Украина е отворен непријателски антируски чин, нагласи портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова како одговор на изјавата на корејскиот претседател Јун Сук-Јол за можното обезбедување воена помош за Украина.

„Русија спроведува одбранбени воени акции против колективниот Запад, кој го избра марионетскиот режим во Киев како оружје на својата хибридна марионетска војна против нас. Во оваа ситуација, се гледа секоја испорака на оружје за Украина – без разлика од каде доаѓа – како отворен непријателски антируски чин“.

Според неа, таквите чекори би имале исклучително негативно влијание врз билатералните односи со земјите што ги преземаат, а би биле земени предвид при формирањето на руските позиции за прашања кои ги засегаат главните безбедносни интереси на соодветните земји.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *