Штрајковите на германските аеродроми влијаат на речиси 300.000 патници

Се очекува 24-часовниот штрајк на седум германски аеродроми денеска да влијае на речиси 300.000 патници, бидејќи синдикалните работници продолжуваат со барањата за повисоки плати.

„Терминалите се празни утрово“, изјави портпаролот на аеродромот во Хамбург, додавајќи дека многу малку од 32.000 патници се појавиле.

Околу 295.000 патници беа погодени од откажувањето на околу 2.340 летови на аеродромите во Бремен, Дортмунд, Франкфурт, Хамбург, Хановер, Минхен и Штутгарт, соопшти аеродромското здружение АДВ.

„Кога ќе ги погледнеме терминалите на аеродромот ова утро, тоа повеќе не потсетува на најлошите денови на коронавирусот и помалку на предупредувачки штрајк“, изјави Ралф Бејзел од ADV за Bayerischer Rundfunk.

Германскиот синдикат Верди го најави штрајкот во средата, откако соопшти дека напорите за колективно договарање за копнениот персонал, вработените во јавниот сектор и работниците од воздухопловната безбедност постигнале мал напредок.

Романскиот министер за надворешни работи, кој требаше да пристигне со еден од откажаните летови, наместо тоа ќе лета за Австрија, а потоа ќе вози повеќе од четири часа до Минхен, изјави претставник на романската амбасада, според Ројтерс.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *