Шведската полиција уапси четворица под сомнение за тероризам

Шведската полиција уапси тројца мажи и 15-годишен тинејџер под сомнение за тероризам, соопштија денеска локалните власти.

Вкупно пет лица од градовите Ескилстуна, Штрангнас и Линкопинг биле уапсени, но полицијата подоцна ослободи еден од нив, јави шведската телевизија СВТ.

Мажите, на возраст од 24, 25 и 29 години, наводно биле поврзани со терористичката мрежа Исламска држава (ИД) и се осомничени за планирање терористички дела, изјавија официјални претставници. Сепак, тие рекоа дека нема непосредна опасност од напад.

Полицијата го сомничи 15-годишното момче дека извршил неколку прекршоци и вели дека тинејџерот бил познат по често агресивно однесување.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *