Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди јужна Грција.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот се случил на 71 километар јужно од Атина.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 31 километар.

Геодинамичкиот институт на Грција соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени, на 39 километри од островот Китнос.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *