Сочувство до Грција од низа земји од Европа

Пораки со сочувство до Грција за железничката несреќа кај Темпи, упатија министри за надворешни работи, претседатели и премиери на низа земји од Европа, претседателите на Европската Комисија и Европскиот Парламент, како и украинскиот претседател.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, телефонски разговарал со неговите колеги од Северна Македонија, Турција, Австрија, Португалија, Хрватска, како и со претседателот на Албанија, кои му изразиле сочувство.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *