Спорадични престрелки во Картум, повеќе држави се обидуваат да го евакуираат својот персонал

Спорадични пукотници доцна синоќа одекнуваа низ главниот град на Судан, Картум, иако завојуваните страни се согласија на прекин на огнот, додека едната страна рече дека е подготвена да отвори аеродром за евакуација на странски државјани.

Обединетите нации, САД, Велика Британија, Јапонија, Швајцарија, Јужна Кореја, Шведска и Шпанија соопштија дека се подготвуваат или веќе се обидуваат да го евакуираат својот персонал, по еднонеделното насилство во кое, според Министерството за здравство на Судан, загинаа повеќе од 600 луѓе.

Според очевидци, артилерискиот оган продолжил доцна синоќа иако бил со помал интензитет од претходниот ден.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *