Стејт департмент: Новинарот на „Волстрит џурнал“ неправедно приведен во Русија

Стејт департментот денеска оцени дека е утврдено оти Русија „неправедно го привела“ новинарот на Волстрит џурнал, Американецот Еван Гершкович, оценувајќи дека обвинувањата за шпионажа се лажни и дека се работи за политички случај.

„Секретарот Ентони Бленкен денеска утврди дека Гершкович е незаконски приведен од Русија“, се наведува во соопштението.

– Новинарството не е злосторство. Го осудуваме Кремљ за неговата континуирана репресија врз независните, слободоумни луѓе и руската војна против вистината, рече еден од портпаролите на Стејт департментот Ведант Пател.

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) на 30 март објави дека Гершкович е уапсен под обвинение за собирање доверливи информации за руска воена компанија.

Волстрит џурнал негираше дека Гершкович се занимавал со шпионажа, а Белата куќа ги нарече „смешни“ обвинувањата за шпионажа, кои во Русија се казнуваат со затвор до 20 години.

Инаку, Блинкен и претходно го осуди притворањето на Гершкович под обвинение за шпионажа,. – Според мене, нема сомнеж дека тој е неправедно приведен од Русија, изјави претходно Блинкен. Но, Стејт департментот сепак го спроведе процесот за утврдување на фактите и денеска соопшти дека немало основа за негово приведување.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *