СТРАВИЧНИ БРОЈКИ: Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

СТРАВИЧНИ БРОЈКИ: Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 24.000

Бројот на загинати од разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите.

Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби во земјата САКОМ.

Во Сирија, вкупниот број на загинати е 3.513, вклучително и 2.166 во областите под контрола на бунтовниците во северозападниот дел на земјата, според цивилната одбрана „Бели шлемови“ – и 1.347 мртви во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, според сириските државни медиуми.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy