Тешеира останува во притвор до судењето

Осомничениот за протекување на доверливи документи од Пентагон, 21-годишниот припадникот на американската Национална гарда на воздушните сили, Џек Тешеира вчера беше изведен пред судот под обвинение дека незаконски копирал и задржал доверливи документи.

Тешеира останува во притвор до судењето, а сослушувањето за притвор е закажано на 19 април. Тој е обвинет за незаконско копирање и чување одбранбени разузнавачки податоци, кривично дело за кое може да биде осуден и до 10 години затвор.

Тешеира е обвинет и за друго кривично дело, за свесно преземање на доверливи документи и поставување на неовластена локација.

Доверливите документи Тешеира ги објавуваше на социјалната мрежа Дискорд. Се претпоставува дека тоа е најсериозното нарушување на безбедноста откако повеќе од 700.000 документи, видеа и дипломатски записи беа објавени на Викиликс во 2010 година.

Во случајот со Викиликс, свиркачот Челзи Менинг беше осудена на 35 години затвор. Тогашниот претседател Барак Обама и ја намали казната на седум години. САД сè уште се бараат екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од Лондон.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *