ТУРЦИЈА ВО КОЛАПС – откажани стотици авионски летови кон Истанбул!

Поради лошите временски услови, авиокомпаниите денеска ги откажаа летовите за и од Истанбул, а локалните власти ги отпуштија студентите на одмор. Метеоролошката состојба во метрополата, како и речиси во цела Турција, е значително влошена.

Аеродромот Сабиха Ѓокчен на азиската страна на Истанбул денеска практично е затворен. Сите летови на авиокомпанијата Пегасус до и од аеродромот на меѓународни и домашни линии се откажани.

Анадолу Џет, подружница на Туркиш ерлајнс, исто така ги откажа своите домашни летови.

Вчера националниот авиопревозник „Туркиш ерлајнс“ соопшти дека од меѓународниот аеродром во Истанбул на европскиот брег се откажани 238 меѓународни и домашни летови. Откажувањето на летовите продолжува и денеска, информираат од авиокомпанијата.

Силни ветрови и врнежи го зафатија Истанбул, придружени со силен дожд или снег.

Силниот ветер синоќа ги скрши железните огради на осмиот кат на кулата Галата, еден од симболите на Истанбул, објави интернет страницата Интернет Хабер. Екипите на противпожарната служба ги обезбедија железните елементи со јажиња, а кулата беше опкружена со заштитна сигнална лента за да ги оддалечат минувачите.

Мештаните од Истанбул го прогласија денешниот ден за неприсуство на сите училишта во метрополата. Гувернерот Али Јерликаја и градоначалникот на Митрополитот на Истанбул, Екрем Имамоглу, ги повикаа граѓаните да бидат внимателни со оглед на лошото време.

Училиштата во вкупно 40 области во земјата се затворени.

Во билтен на Генералната дирекција за метеорологија, се наведува дека денеска врнежи од снег, како и силно невреме и дожд се очекуваат во речиси целата земја – во регионот на Мраморното Море, во регионот на Егејот, Медитеранот и Црното Море. Во Источна Анадолија ќе има и обилни врнежи од снег и температури под нулата.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *