Уапсени осомничени за труење ученички- девојчињата се жалеле на главоболки, мачнина, гадење, вртоглавици…

Лица поврзани со бранот труење на ученички се уапсени во пет ирански провинции, објави во денеска новинската агенција Фарс, пренесува Гардијан. Апсењата доаѓаат откако огромен број девојчиња се пожалија на главоболки, мачнина, гадење, вртоглавици и слично.

Засега нема детални информации или позадина за осомничените, јавува агенцијата повикувајќи се на информации од Маџид Мирахмади, заменик министер за внатрешни работи.

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи вчера повика на строга казна за одговорните за труењата, кои ги нарече „непростливо злосторство“.

Првите случаи на мистериозно труење, кои се случија речиси исклучиво во училиштата за девојки, беа пријавени во ноември. Иранската влада смета дека ученичките биле намерно отруени.

Лекарите сугерираат дека причина за труењето може да биде некој вид отровен гас.

Родителите и роднините се револтирани и лути и делумно ја сметаат владата за одговорна што не ги заштитила нивните деца.

Иранските медиуми објавија дека имало повеќе од 2.500 случаи на труење во училиштата.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *