Украина: Руските сили го сушат резервоарот потребен за ладење на нуклеарката Запорожје

Русија намерно го суши резервоарот Каховка, изјави вчера вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук.

– Ова е екоцид. Окупаторите го сушат резервоарот Каховка. Ова е закана за животната средина, водоснабдувањето и земјоделството на регионите Запорожје и Херсон, рече Верешчук.

Резервоарот Каховка е извор за ладење на нуклеарната централа Запорожје и достигна најниска точка во последните три децении, пишува „Киев Индипендент“.

– Иако намаленото ниво на водата не претставува непосредна закана за нуклеарната безбедност, може да стане опасно доколку продолжи, изјави директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *