Ужас во Словенија: Лавина затрупа седум луѓе, маглата го отежнува извлекувањето

Лавина утрово однесе седум лица во Словенија. Сите ја преживеаја страшната несреќа, но некои се во тешка состојба. Во спасувањето на луѓето активиран е и хеликоптер, но акцијата е забавена поради маглата.

Оперативно-комуникацискиот центар на Полициската управа (ПУ) Нова Горица денеска во 9 часот и 39 минути бил известен за несреќата на планината. Седум лица кои ја преживеаја несреќата, но беа повредени, лавината ги однесе на Мала Мојстровка, изјави Декан Божник, портпаролот на Полициската управа на Нова Горица, пренесува Н1 Словенија.

Според полицијата, група од седум лица по првата добиена информација се упатила кон Мала Мојстровка по сртот на Жупанчич. Кога излегле надвор од гребенот, ги однела лавина долга околу стотина метри. Притоа, сите лица се здобиле со телесни повреди, меѓу кои неколку лица се тешко повредени.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *