(Видео/Фото) Драма на плажа во Европа! Ајкула бркала капачи во плиткото, луѓето панично бегале

На социјалните мрежи се појавила снимка која прикажува драматичен момент во кој капачите се обидуваат да побегнат на безбедно по водата до брегот додека ајкулата се приближувала на брегот на плажата Коста Бланка во Шпанија.

Спасувачите дувале во свирчињата за да ги предупредат мештаните и туристите на големата ајкула и ги повикале што побрзо да излезат од морето.

За една жена, за која се смета дека е постаро лице, се вели дека доживеала паничен напад откако сфатила дека ајкулата е покрај неа.

Инцидентот се случил на плажата Агуамарин во Орихуела Коста јужно од Аликанте наутро во 10 часот.

Првите извештаи укажуваат дека станува збор за сина ајкула долга околу два метри.

Локалната полиција меѓу итните служби кои безуспешно ја барале, а се претпоставува дека отпливала назад.

Сина ајкула била одговорна за напад на турист во Елче во близина на Аликанте во јули 2016-та година. 40-годишната жртва била итно пренесена во болница каде и била третирана раката на рака.

Итната помош ја опишала раната како голема и додала дека жртвата излегла од морето со крв која течела по целото тело.

Во август 2018-та година туристите во паника бегале од морето откако сина ајкула, меѓу најчестите во Шпанија, се појавила на преполната плажа Калас де Мајорка на источниот брег на островот.

Во април ајкула била снимена на југоисточниот брег на Мајорка на плажата наречена Кала Ломбардс.

Снимката во плитката вода покажала дека ајкулата е очигледно дезориентирана.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ