ВИДЕО: Неколку деца спасени од под урнатините во повеќе градови во Турција и Сирија

Тимови за потраги и спасување ги вложуваат сите можни напори за да се спасат што поголем број луѓе во Тусција и Сирија по земјотресот од 7,8 степени со епицентар во Газиантеп.

Помош добиваат и од локалното население од градовите. Социјалните мрежи се полни во видео снимки на кои се гледа како децата се извлекуваат од под урнатините.

Rescue teams pulling children from the under the rubble of #collapsed buildings in northwestern #Syria

At least 50 people killed, 500+ injured, 140+ buildings destroyed in southern Malatya province as 7.8 #earthquake hits #Türkiye.#deprem #DepremiOldu #Turkey pic.twitter.com/vKnEnG3N2k

— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) February 6, 2023

Во силниот земјотрес, според последните информации, животот го загубија најмалку 300 лица, а стотици се повредени.

🔴 earthquake in turkey
A child who was buried under the collapse due to the earthquake was pulled out of the rubble with the sound of TAKBIR#earthquake #Turkey #TurkeyQuake pic.twitter.com/hK9EAJtSRc

— zia khan (@Ziakhaaan) February 6, 2023

Министерството за надворешни работи на Турција побара и меѓународна помош во погодените подрачја.

In #Adana child rescued from the rubble of collapsed building after 7.8 magnitude #earthquake hits Turkey. pic.twitter.com/AMdX7zZMEg

— JournoTurk (@journoturk) February 6, 2023

Breaking: An injured child was pulled from the rubble of a destroyed building in Adana, #Turkey.#TRearthquake #EarthquakeTR #earthquake #TurkeyEarthquake pic.twitter.com/59wnzLWqt4

— F̶oska̶l̶o̶🪣ᴾᵃᵗᵉʳⁿᵃˡ ᶜᵒᵘˢⁱⁿ ᵒᶠ ᴵᵐᵃᵐ ᴹᵘʳʳᵃʰ (@Foskalo1) February 6, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *