ВИДЕО: Снимки од силниот земјотрес во Романија, луѓето панично излетуваат на улица

Земјотрес со јачина од 5,7 степени попладнево ја погоди Романија. Потресот беше почувствуван во Скопје и околината, Србија и Бугарија.

На социјалните мрежи се објавуваат први видеа од земјотресот.

Earthquake in Romania,
near Târgu Jiu, 14.02.2023, 15:16.
Magnitude 5.7, depth 6 km.
It was felt in most of the country.#earthquake #Romania pic.twitter.com/QbnXPBu9vs

— robin (@robinsimion) February 14, 2023

There was a moderate earthquake up to 5.7 magnitude in Oltenia, Romania today. pic.twitter.com/yP5eu7SCIQ

— Thunder26 (@Thunder261) February 14, 2023

#BREAKING It is reported that an #earthquake of magnitude 5.2 (Ritcher) has occurred in #Romania. pic.twitter.com/jUO2uZT3f9

— Ale (@IglesiasVilches) February 13, 2023

По силниот потрес, регистрирани се уште два послаби со јачина од 3,5 и 3,9 степени. Околу час и половина подоцна Романија ја стресе земјотрес со јачина од 4,3 степени.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *