Во циклонот Фреди во Африка 463 загинати

Во тропскиот циклон Фреди, кој ја погоди Југоисточна Африка, загинаа 463 лица, објави денеска јужноафриканското радио Ес Еј Би Си.

Невремето предизвика најголема штета во Малави, каде загинаа 360 луѓе. Уништени се илјадници куќи и згради.

Според прелиминарните проценки, материјалните загуби достигнуваат десетици милијарди долари.

Фреди се формирал во Индискиот Океан северозападно од Австралија и се распаднал по 38 дена вечерта на 14 март. Тоа беше најдолготрајниот циклон откако беа направени набљудувања во овој дел од земјината топка. Максималната брзина на ветерот во центарот на невремето достигна 62,6 метри во секунда.

Циклонот помина повеќе од 8.000 километри, а ги погоди Маурициус, Мадагаскар, Малави и Мозамбик.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *