Во САД околу илјада деца мигранти чекаат да бидат вратени кај нивните родители

Во САД околу илјада деца мигранти чекаат да бидат вратени кај нивните родители

Американското Министерство за внатрешна безбедност (ДХС) денеска соопшти дека 998 деца мигранти и по две години се уште се разделени од своите родители.

Децата се разделени од родителите и се сместени на американско-мексиканската граница за време на администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Според ДХС 148 деца се во процес на враќање кај нивните семејства.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy