Во Судан владее целосен хаос- нема примирје, борбите продолжени

Суданските армиски сили и побунетите парамилитарни Силите за брза реакција (РСФ) и денеска со нов судир го прекинаа најавениот прекин на огнот.

На социјалните мрежи има снимки од борбите во Картум, градот во кој локалните жители и илјадниците странци немаат каде да се сокријат, а храна речиси и да нема.

Во Бахри се слуша пукање, а локални жители пријавија судири и западно од Омдурман, каде што армијата е префлена за да го блокира пристигнувањето на засилувањата на РСФ, откако двете страни го прекршија и вчера договорениот 24-часовен прекин на огнот.

РСФ издаде соопштение во кое се вели дека нивните сили биле нападнати во Омдурман и одговориле со нанесување загуби на армијата, во кои е вклучено и соборување на два хеликоптера.

Жители на Картум наведуваат дека илјадници лица го напуштаат главниот град, а некои се запрени на контролните пунктови.

-Нема храна, супермаркетите се празни, ситуацијата не е безбедна, искрено кажано, луѓето си заминуваат, изјави жител на Картум.

Од болниците известуваат дека телата на загинатите лежат на улиците.

Светската здравствена организација ги повика двете страни во Судан да престанат со борбите за да се дозволи испорака на медицинска помош и отворање хуманитарни коридори за здравствените работници, пациентите и амбулантите, изјави регионалниот директор на СЗО за источен Медитеран Ахмед Ал-Мандари.

Судирите избија во саботата, а досега во нив загинаа најмалку 330 лица, додека 3.300 се ранети, по неколкудневната тензија околу Акцискиот план за транзиција на земјата кон цивилна управа.

Еден од главните проблеми е планот за интегрирање на Силите за брза поддршка (РСФ) со своите 100.000 членови во суданската армија и назначувањето на лидерот на новите воени сили.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *