Вучиќ: Србија од ЕУ доби неповратни 600 милиони евра за изградба на брзата пруга Белград-Ниш

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград изјави дека Србија добила подарок од 600 милиони евра за изградба на дел од брзата пруга Белград-Ниш и додаде дека по таа пруга ќе се стасува за само 100 минути.

Како што пренесува РТС, станува збор за договор за првата транша од инвестицискиот грант за изградба на брзата пруга Белград – Ниш, за вкупно 598 милиони евра, а во рамки на финансискиот пакет за железничкиот Коридор 10, кој денеска симболично беше потпишан на возот меѓу Прокоп и Ресник, на делницата на идната брза пруга.

Договорот го потпишаа шефот на регионалното претставништво на Европската инвестициска банка (ЕИБ) за Западен Балкан, Алесандро Брагонзи и српскиот министер за градежништво, Горан Весиќ, во присуство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. и европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји.

Вучиќ се заблагодари на Европската Унија и посочи дека 600 милиони евра е најголемиот бесповратен износ што го добила Србија. Договорот се однесува на изградба на делницата Сталаќ – Ѓунис, долга 17,7 километри, на третата етапа од идната брза пруга, која ќе биде прва што ќе се гради, бидејќи идејното решение за таа делница е веќе завршено и одобрено, пренесува Бета.

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји се заблагодари за гостопримството. – Мило ми е што повторно сум во Србија. Се чини дека Европа испорачува резултати. Патувавме со воз заедно со претседателот и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ. Сакавме да го одбележиме развојот на проектот Белград-Ниш, кој ќе биде финансиран заедно со ЕИБ во износ од четири милијарди евра, а ЕУ дава 600 милиони евра бесповратна помош, рече Вархеји.

Според него ова е проект што може да ја промени реалноста за граѓаните на Србија и за граѓаните на целиот регион. – Овој воз треба да донесе нови работни места, инвестиции на југот на Србија. Овој воз не само што треба да создаде многу поширока трговска рута, туку и да обезбеди можност граѓаните на Србија многу побрзо да стигнат до главниот град. Тоа значи и дека ние придонесуваме за економско забрзување на малите производители. Последен пат кога бев овде потпишавме договор за енергија. Денеска овде имаме сообраќај кој почнува да се развива со полна брзина, истакна Вархеји.

Претседателот на Србија потенцираше дека ова е еден од најголемите проекти досега, и тоа не само инфраструктурни.

Тој посочи дека Ниш со оваа брза пруга ќе биде поврзан со Белград, но и со Истанбул, Солун и Атина. – Ниш ќе биде на час и 40 минути од Белград, а сега со автомобил се потребни два и пол часа, а со воз шест часа, рече Вучиќ.

Тој истакна дека Србија има голем пријател во Оливер Вархеји и му се заблагодари за се што направил за Србија.

Брзата пруга Белград-Ниш ќе биде долга 230 километри, а работите се очекува да завршат во 2029 година. Ќе се гради во три етапи, Белград – Велика Плана, Велика Плана – Параќин и Параќин – Ниш.

ЕУ ќе обезбеди финансиски пакет од 2,2 милијарди евра. ЕИБ ќе осигура 1,1 милијарда евра, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) 550 милиони евра, донацијата од ЕУ е 598 милиони евра, (сега одобрени 265 милиони).

На брзата пруга Белград – Ниш се очекуваат 2,3 милиони патници годишно. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *