ЗАСТРАШУВАЧКА АНИМАЦИЈА: Како земјотресот во Турција ја потресе цела Европа (ВИДЕО)

Данскиот геолошки институт денеска соопшти дека земјотресите регистрирани денеска во Турција се почувствувани се до Гренланд.

Имено потресот со јачина од 7.8 степени по рихтеровата скала кој ја погоди јужна Турција се почувствувал во многу други земји во регионот вклучувајќи ги и Сирија каде во двете земји досега загинале на 1.000 луѓе.

Инаку сеизмологот Стивен Хикс смета дека потресот кој се случил утрово може да биде насилен во историјата на оваа земја.

На видеото се гледа како се шири сеизмолошкиот бран по катастрофалниот потрес, а него го забележале сеизмолозите низ Европа.

Seismic waves from the M7.8 (USGS) earthquake in Southern Turkey crossing Europe. Each dot is a seismic station. (GMV) https://t.co/6cY0RObbXv pic.twitter.com/SHbdkxQXzD

— Nahel Belgherze (@WxNB_) February 6, 2023

Потресот се почувствувал и во Либан и Израел. Епицентарот бил на 23 километри источно од Нурдаги во труската провинција Газиантеп на длабочина од 24,1 километар.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *