Зеленски „искрено благодарен“ на германската одлука за тенковите

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, се заблагодари на одлуката на Германија да испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Зеленски во првата изјава по донесената одлука на Берлин на социјалните мрежи напиша дека е „искрено благодарен” на германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Германски борбени тенкови, проширување на одбранбената поддршка и мисии за обука, зелено светло за партнерите да испратат слично оружје. Само што слушнав за овие важни одлуки во телефонски разговор со германскиот канцелар Шолц. Искрено сум му благодарен, како и на сите наши пријатели во Германија“, напиша Зеленски.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *