Зеленски смени тројца регионални гувернери

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера смени тројца регионални гувернери, вклучувајќи го и шефот на Луганск, каде што се водат жестоки борби.

Одлуката за разрешувањето на локалните функционери беше објавена на каналот Телеграм од страна на владин претставник во украинскиот Парламент, но тој не ги наведе причините за разрешувањата.

Гувернерот на Луганск, Серхиј Хајдај, често ги коментираше борбите во тој регион на североистокот на земјата, кој граничи со Русија.

Зеленски го разреши и гувернерот на Одеса, на Црното Море, и на регионот Кнелнички, на запад.

Зеленски, чувствителен на западните критики за широко распространетата корупција во Украина, претходно годинава разреши неколку високи функционери.

Пет регионални гувернери или беа отпуштени или самите поднесоа оставки.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *