74 ГОДИШЕН ДЕДО ЛЕЖЕЛ ПОД УРНАТИНИТЕ 9 ДЕНА – спасувачите не можеле да им поверуваат на очите кога го виделе по 227 часа без вода и храна (ВИДЕО)

Спасувачките екипи во Труција продолжуваат со потрагата по преживеани.

И по 220 часа од разорниот земјотрес сеуште има случаи кога од урнатините ќе извлечат уште некој жив.

Спасувачите успеаја да извлечат 74 годишен маж, кој 227 часа бил под урантините објави турската државна телевизија.Ќе продолжиме да работиме додека не го најдеме последниот граѓанин што остана под урнатините изјави претседателот Ердоган, кој притоа вети брза реконструкцијата на уништените објекти. Земјотресот ги погоди Труција и Сирија на 6 февраури.

Бројот на загинати во двете земји надмина 41.000 а над 100.000 луѓе се повредени. Природната катастрофа погоди 13 милиони луѓе вклучувајќи околу седум милиони деца.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *