85-годишна жена спасена од урнатините по 107 часа (ВИДЕО)

85-годишната Зејнеп била спасена откако поминала 107 часа во урнатините.

Жената повеќе од четири дена била заробена во урнатините на станбена зграда во градот Адијаман во југоисточна Турција, пишува „Скај њуз“.

Humanitarian Relief сподели видео на „Твитер“ на кое се гледа една постара жена моменти откако била извлечена од урнатините.

На видеото се гледа 85-годишна жена како седи завиткана во ќебе додека спасувачите комуницираат со неа.

Таа е една од стотиците луѓе кои беа извлечени од урнатините на уништените згради во Турција по силните земјотреси во понеделникот.

🔴 The 107th hour and the never-ending struggle..

We rescued 85-year-old Aunt Zeynep alive from the rubble 107 hours after the earthquake 🤲

📍 Adıyaman, Mara Neighborhood #earthquake pic.twitter.com/kTofdcS1ne

— Humanitarian Relief (@IHHen) February 10, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *