АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ: Први снимки од разорниот земјотрес во Турција, плач и лелеци од жителите

Над 300 луѓе загинаа во Сирија и Турција во силниот земјотрес во близина на јужниот турски град Газиантеп рано утринава.

BREAKING: CCTV footage from M7.8 earthquake in central Turkey appears to confirm reports that the earthquake lasted more than a minute.#Turkey #earthquake
pic.twitter.com/utDsxiPNB5

— Global News Network (@GlobalNews77) February 6, 2023

Сириското Министерство за здравство ја потврди смртта на најмалку 237 лица во областите под контрола на претседателот Башар ал Асад. Бројот на повредени достигна 639. Се очекува бројот на загинати да се зголемува.

Prayers for Turkey. #Turkey #earthquake #earthquaketurkey pic.twitter.com/ek01mKWAbf

— Sahar Hayat (@SaharHayat6) February 6, 2023

Силниот земјотрес, кој според американскиот геолошки институт бил со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, се случил денеска во 04:17 часот по локално времево близина на јужниот турски град Газиантеп, во близина на границата со Сирија, на длабочина од околу 18 километри, јави ДПА. Десетина минути подоцна следеше силен последователен потрес со јачина од 6,7 степени на длабочина од 9 километри.

Multiple buildings #collapsed – footage shows aftermath of 7.8 magnitude earthquake in #İskenderun, Turkey.

USGS now estimating at least 1,000 dead in Turkey-Syria #earthquake, says death toll could reach 10,000#deprem #Idlib #Syria #DEPREMOLDU #Turkey pic.twitter.com/Ivk00mZ1w9

— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) February 6, 2023

На снимките кои се објавени на социјалните мрежи се гледаат последиците од разораниот земјотрес.

ALERT 🚨 Apocalyptic scenes, thousands feared dead as massive earthquake hits #Turkey pic.twitter.com/FQOVMdBixY

— Insider Paper (@TheInsiderPaper) February 6, 2023

JUST IN – Multiple buildings collapsed – footage shows aftermath of 7.8 magnitude earthquake in İskenderun, Turkey pic.twitter.com/nLo552Q0EQ

— Insider Paper (@TheInsiderPaper) February 6, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *