Апсења во Турција: Паднаа 15 лица кои подготвувале терористички напади

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка на терористички напади врз шведскиот и холандскиот конзулат во тој град и врз верските објекти, пренесува агенцијата DHA.

Опасноста од терористички напади сепак не е потврдена, јавува ТВ каналот ТРТ.

Утврдено е дека уапсените имаат врски со „Исламска држава“ и конфликтните зони, но нема потврди за конкретни закани кон генералните конзулати и христијанските и еврејските верски објекти, пренесува телевизискиот канал.

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу претходно, коментирајќи ја ситуацијата во врска со затворањето на конзулатите на неколку западни земји во Истанбул, рече дека е тешко тие земји да се наречат сојузници и пријатели.

Генералните конзулати на Шведска, Холандија, Велика Британија, Франција, Швајцарија и Германија во Истанбул соопштија дека престанале да примаат посетители поради закана од терористички напади во центарот на градот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *