Асад е подготвен да отвори други премини за помош во северозападна Сирија

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека сирискиот претседател Башар ал-Асад покажал подготвеност да размисли за отворање други гранични премини за испорака на помош на жртвите од земјотресот во северозападниот дел на земјата, област која е под контрола на бунтовниците.

Гебрејесус разговараше со Асад за помошта што ќе им се обезбеди на жртвите од разорниот земјотрес на 6 февруари што ја погоди југоисточна Турција и дел од Сирија.

-Се повеќе кризи, од конфликти, коронавирус, колера, пад на економијата, а сега и земјотрес. Сето тоа предизвика неподносливи последици, рече Гебрејесус, кој беше во Алепо во саботата.

Досега само еден граничен премин е отворен од Турција за бунтовничките области во Сирија. Тој премин е оштетен во земјотресот и затоа се апелира за отворање и други гранични премини.

Хуманитарната помош вообичаено пристигнува во бунтовничките области преку Турција во рамките на прекуграничниот механизам создаден во 2014 година со резолуција на Советот за безбедност на ОН. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *