Македонија

Од утре попладне постудено, најавени и врнежи од дожд

Промена на времето со врнежи од дожд и намалување на дневните температури за неколку степени се очекуваат од утре попладне. Според метеоролошката прогноза, врнежите ќе почнат кон крајот на денот и ќе бидат повеќе застапени во западните и јужните делови. Врнежливо ќе биде и во четврток. Во деновите од викендот и во понеделник утрата ќе бидат […]Повеќе

Балкан

Отворена првата џамија во Атина

По 14 години и по низа бирократски пречки, првата џамија во Атина, вчера, ги отвори вратите за верниците, јави дописничката на МИА од Атина. Првата молитва се одржа под превентивни мерки за заштита од коронавирусот, а генералниот секретар за религија од Министерството за образование и религија на Грција Георгиос Каланѕис за „Катимерини” вели дека по […]Повеќе

Магазин

Мустафа Надаревиќ за својата здравствена состојба: Познатиот Изет со силна

Актерот Мустафа Надаревиќ соопштил дека од почетокот на оваа година боледува од рак на белите дробови, а пред два месеци се огласил од болница, па загрижил многумина. Меѓутоа, сега проговри за своејата здравствена состојба. „Ви благодарам што се грижите, подобро сум“, им порачал на новинарите. Тој на самиот почеток на болеста истакнал дека цврсто верува […]Повеќе

Магазин

Ја соблекол маицата и го покажал неверојатното тело: Роналдо изгледа

Фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо бил фотографиран само во долна облека, без маица и шорцеви, за време на натпреварот помеѓу Специја Калчо и Јувентус и во таа прилика покажал зошто важи за најзгодниот фудбалер на светот. Славниот Португалец се припремал да влезе во игра на стадионот „Дино Манузи“ во Италија и во таа прилика фоторепортерите го […]Повеќе

Магазин

Оваа храна е природен антибиотик: Еве зошто е особено важно

Пробиотиците се живи бактерии кои не се патогени или токсични за човечкото тело. Тие имаат особена важност во зимскиот период бидејќи го поддржуваат здравјето на цревната микрофлора и со тоа го зајакнуваат имунолошкиот систем во борба против разните болести.  Ова се 4 најголеми ризници на пробиотици: Јогурт Природниот јогурт без адитиви најдобро одговара во вашата […]Повеќе

Свет

Ова се турските ММА борци кои спасиле баба и полицаец

Двајца турски ММА борци кои живеат во Виена преку ноќ станаа тема во медиумите поради нивната храброст да „скокнат“ во помош на ѓена и полицаец во тек на смртоносен терористички напад. Макаил Озен и Реџеп Гултекин, како што пренесуваат австриските медиуми, на кратко се појавуваат во видео снимка. На видео снимката се слуша како Озен […]Повеќе

Свет

Околу 100 китови се насукале на плажа на Шри Ланка

Околу 100 китови денеска се насукале на плажата во близина на главниот град на Шри Ланка, Коломба. Морнарицата на Шри Ланка и доброволци бргу им пристапиле на помош, но враќањето на огромните животни во морето не е лесна работа, бидејќи океанот ги враќал назад, пренесува ББС. Се уште не е познато зошто китовите се насукале, но […]Повеќе

Балкан

Несреќа во Анталија – се преврте брод со туристи (ВИДЕО)

Покрај Анталија се превртел брод со туристи, а едно лице неофицијално загинало. Според турските медиуми, на бродот се наоѓале околу 30 лица. Некои од нив успеале да допливаат до најблискиот остров кој се наоѓа на 100 метри од местото на несреќата. Засега нема повеќе информации…Повеќе

Балкан

Уште едно чудо во Измир: Бебето Ајла е спасено 91

Спасувачките екипи го извлекоа бебето Ајла Гезгин од урнатините во Измир, 91 час откако регионот беше погоден од земјотрес со јачина од 6,6 степени. Откако го извлекоа од урнатините, бебето Абеше носено на носила до амбуланта, додека одекнуваа аплаузите на присутните. Ајла Гезгин е 107. спасена по земјотресот што го погоди Измир во петокот. Земјотрес […]Повеќе

Свет

Еден од напаѓачите во Виена има потекло од Македонија

Атентатот во Виена, според австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, има исламистички мотив. Четири лица се убиени, исто како и еден напаѓач, кој потекнува од С. Македонија и имал двојно државјанство. Синоќа од полицијата убиениот и идентификуван убиец бил симпатизер на терористичката милиција Исламска држава, имал двојно државјанство, изјави министерот Нехамер на денешната прес-конференција. […]Повеќе
This will close in 0 seconds