Бајден: НАТО можеби е најпостојаниот воен сојуз во историјата и е посилен од кога било

Американскиот претседател Џозеф Бајден на денешната средба со својот полски колега Анджеј Дуда го опиша НАТО како „можеби најпостојаниот сојуз во историјата“ и рече дека Алијансата е посилна од кога било и покрај надежите на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе се распадне поради на војната во Украина.

Бајден, исто така, ја потврди посветеноста на САД на европската безбедност.

„Мора да имаме безбедност во Европа. Тоа е толку основно, толку едноставно и толку последователно“, соопшти Бајден во претседателската палата во Варшава.

Тој додаде дека поддршката на САД за Украина останува силна.

„Како што му кажав на претседателот Зеленски кога разговаравме вчера во Киев, веројатно можам да кажам дека нашата поддршка за Украина останува непоколеблива“, рече Бајден.

Тој ја коментираше помошта на Полска за Украина и ја нарече „навистина извонредна“ и ѝ се заблагодари на Полска што прими над милион Украинци.

Претседателот на Полска рече дека посетата на Бајден е важен знак за посветеноста на САД за одржување на безбедноста во Европа.

Бајден пристигна во Варшава вчера по ненајавената посета на Киев, а Дуда го пофали патувањето на американскиот претседател како „спектакуларно“, велејќи дека тоа „го подигнало моралот на украинските бранители“.

Американскиот претседател денеска разговара со својот полски колега за зајакнување на источното крило на НАТО, кое се соочува со продолжување на конфликтот во Украина, соопшти Белата куќа.

Попладнево се очекува обраќање на Бајден пред Кралскиот замок во Варшава, а утре е планирано да се сретне со Дуда и со другите лидери на Букурешката деветка, група на најисточните членки на НАТО.

Бајден ќе зборува во ист ден кога Путин одржа говор во Федералното собрание за состојбата на државата и порача дека е „невозможно да се победи Русија на бојното поле“, додека советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан рече дека обраќањето на Бајден нема да има „директен врска“ со обраќањето на Путин.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *