Бајден: Путин се обидува да „здивне“ со прекинот на огнот

Рускиот претседател Владимир Путин се обидува „да здивне“ со воспоставување на 36-часовен прекин на огнот, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашање за предлогот на Москва за воспоставување примирје.

Кремљ претходно денеска објави дека Путин му наредил на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да воведе дводневен прекин на огнот долж целата линија на фронтот со Украина за време на Бадник и Божик, почнувајќи на пладне на 6 јануари и завршувајќи на 7 јануари, по апелот на патријархот. Кирил од Руската православна црква.

Советникот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Михаил Подољак истакна дека Киев отфрла каков било мировен договор со Москва што ќе и овозможи на Русија да ја задржи окупираната украинска територија од руските сили.

– Руската Федерација (Путин) под зборот разговор и нуди на Украина и на светот да го признаат нејзиното право да окупира странски територии и да го решат отсуството на правни последици за масовни убиства на странска територија. Тоа е целосно неприфатливо, напиша Подољак на Твитер.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *