Белорусија воведува смртна казна за државните функционери за „велепредавство“

Белорусија ќе го прошири својот кривичен закон за да овозможи смртна казна за владини службеници и воен персонал за „велепредавство“.

Одредбата ја усвои парламентот во Минск, јави денеска државната новинска агенција Белта.

Белорусија, каде на власт е претседателот Александар Лукашенко, е последната земја во Европа која сè уште изрекува смртна казна.

Минатата година, земјата беше цел на меѓународни критики поради проширување на примената на смртната казна за подготовка на терористички напади. Мерката беше усвоена како одговор на саботажата на железницата од страна на белоруски активисти со цел да се спречи транспортот на руски војници кои ја напаѓаат Украина.

Лукашенко ја стави својата земја на располагање на Русија како база за почеток на војната против Украина.

Белорусија досега не учествуваше активно во борбите, но неодамнешното создавање на заеднички сили ги поттикна шпекулациите дека Москва ќе изврши притисок врз Минск да се приклучи на нејзините офанзивни операции.

Илјадници луѓе се затворени во Белорусија од политички причини откако Лукашенко го уништи протестното движење есента 2020 година по претседателските избори кои опозицијата и Западот ги сметаат за наместени.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *