Близу 100 лица уапсени во Турција поради кражби во погодените подрачја

Турските безбедносни тимови денеска уапсија најмалку 98 осомничени за наводно ограбување оштетени згради по силните земјотреси што го потресоа регионот, јавува Анадолија.

Според безбедносни извори кои сакале да останат анонимни поради ограничувањата на медиумите, безбедносните тимови спроведоа истрага против најмалку 42 осомничени во јужната турска провинција Хатај поради тврдењата за грабежи на згради оштетени од земјотресот.

Уапсени се 40 осомничени, а безбедносните тимови заплениле 11.000 долари, 70.000 турски лири (3.700 долари), 20 мобилни телефони, осум лаптопи, пет апарати, шест пиштоли и три пушки, како и накит и банкарски картички на различни луѓе, велат изворите.

Други двајца осомничени, претставувајќи се како хуманитарни работници, биле уапсени откако наводно се обиделе да ограбат шест камиони со храна за жртвите од земјотресот во провинцијата Хатај.

Одделно, безбедносните тимови уапсија шестмина осомничени во истанбулската област Бејкоз за измама на жртва од земјотресот во јужен Газиантеп, по телефон.

На жртвата, Недим Акарсу, му се јавиле осомничените кои се претставиле како телекомуникациски работници и рекле дека би можеле да помогнат откако тој ќе ги даде неговите лични банкарски информации.

Акарсу ја известил полицијата откако сфатил дека парите на неговата банкарска сметка биле преместени на друга сметка. Уапсени се шестмина осомничени.

Како дел од одделните истраги што ги започнаа обвинителите во јужната, погодена од земјотресот провинција Кахраманмарас, тројца од петте осомничени беа уапсени бидејќи потрагата по преостанатите двајца е во тек. Осомничените наводно се бараат за кражба на апарати од малопродажба.

Земјотресите со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала, со центар во Кахраманмарас, погодија повеќе од 13 милиони луѓе во 10 провинции и според најновите податоци, загинаа над 25.000 луѓе.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *