Близу 80 потреси по разорниот земјотрес во Турција, еве со која јачина се

Близу 80 потреси се регистирани на територија на Турција по разораниот земјотрес со јачина од 7,8 степени кој се случи утринава околу 4 часот по локално време.

Според податоците на Европско Медитеранскиот сеизмолошки центар, 13 од земјотресите биле со јачина над 5 степени. Еден од нив е со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала.

Останатите регистрирани земјотреси биле со јачина од околу 4 степени или помали.

Спасувачките екипи и локалното население трагаат по преживеани од под урнатините. Земјотресот со епицентар во Газиантеп однесе најмалку 300 животи и близу 700 повредени лица.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *