Бројот на загинати во Турција и Сирија се искачи над 12.000

Бројот на загинати во Турција и Сирија се искачи над 12.000

Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија вечерва се искачи на 12.049.

Вкупниот број доаѓа откако Белите шлемови објавија дека најмалку 1.730 луѓе се убиени на територијата под контрола на опозицијата во северозападниот дел на земјата.

Сирискиот министер за здравство изјави за државната новинска агенција Сана дека 1.262 лица загинале во областите во земјата контролирани од владата.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно изјави дека бројот на загинати во Турција се искачи на 9.057.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy