Бројот на загинати во земјотресот во Турција може да надмине 10.000

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што рано во понеделникот ја погоди јужна Турција може да достигне до 10.000 луѓе, соопшти Американскиот геолошки институт.

Според проценката, има 47% шанси да достигне помеѓу 1.000 и 10.000 луѓе.

Проценките се базираат на споредби со претходните земјотреси во регионот, населението изложено на најсилните земјотреси и ранливоста на објектите во најтешко погодените зони.

– Населението во овој регион живее во објекти кои се исклучително ранливи на земјотреси, иако има и одредени отпорни објекти. Во извештајот се проценува и дека економските загуби најверојатно ќе бидат меѓу една милијарда и 10 милијарди долари, што би можело да достигне и до 2 отсто од турскиот БДП, се наведува.

Според официјалните претставници и државните медиуми, досега е потврдено дека загинале повеќе од 4.300 луѓе, а над 15.500 се повредени во Турција и Сирија.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *