Бројот на загинатите во земјотресот во Турција и Сирија надмина 6.200, се трага по преживеани

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународната помош, а спасувачите по многу студено време со сите сили се обидуваат да извлечат преживеани од под урнатините.

Уништена е голема област што им отежнува на спасувачките тимови да стигнат до уништените градови и населени места, а поради студот се стравува колку долго луѓето ќе можат да преживеат под урнатините.

Турската агенција за управување со вонредни состојби соопшти дека вкупниот број на загинати во земјата надмина 4.500, а околу 26.000 се повредени. Бројот на загинати во областите под контрола на владата во Сирија се искачи на повеќе од 800, додека најмалку 900 се пријавени во областите под контрола на бунтовниците, според „Бели шлемови“, организација која ги води спасувачките операции.

Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што рано вчера ги погоди Турција и Сирија, проследен со серија последователни потреси и уште еден голем земјотрес со јачина од 7,5 степени, остави стотици километри уништени области во југоисточна Турција и соседна Сирија. Земјотресот урна илјадници згради, носејќи нови страдања во регионот во кој веќе 12 години се води граѓанска војна во Сирија и е погоден од бегалската криза.

Нестабилните купишта метал и бетон ја прават опасна потрагата по луѓето кои можеби се останати заробени под урнатините, а ниските температури ја зголемуваат загриженоста за тоа колку долго заробените луѓе можат да преживеат на студ.

Само во Турција од под урнатините се извлечени повеќе од 8.000 луѓе, а околу 380.000 се засолниле во државни засолништа или хотели, соопшти турскиот потпретседател Фуат Октај. Тие се засолниле во трговски центри, стадиони, џамии, месни заедници, додека други ја поминале ноќта под ќебиња околу оган.

Многумина се обратија на социјалните мрежи за да побараат помош за своите најблиски за кои стравуваат дека се под урнатините. Претставници на Министерството за внатрешни работи изјавија дека сите повици биле внимателно собрани и оти информациите им биле пренесени на тимовите за пребарување, јави агенцијата Анадолија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 13 милиони од 85-те милиони луѓе во земјата се погодени од земјотресот и прогласи вонредна состојба во 10 провинции.

Според Светската здравствена организација, може да има дури 23 милиони погодени во областа погодена од земјотресот.

– Ова е криза која се додава на многуте кризи во таа област, рече претставник на СЗО за итни случаи во Женева.

Во Турција живеат милиони бегалци од сириската граѓанска војна.

Областа погодена од земјотресот во Сирија е поделена на територии контролирани од владата и последна енклава контролирана од опозицијата каде што милиони луѓе живеат во екстремна сиромаштија и зависат од хуманитарна помош.

Турција се обиде да ја забрза испораката на помош дозволувајќи им само на возилата за помош да влезат во најтешко погодените провинции Караманмарас, Адијаман и Хатај.

ОН соопштија дека ги „испитуваат сите опции“ за испорака на помош до областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија. Претставник на Лекари без граници во земјата изјави дека здравствените установи се преоптоварени, а медицинскиот персонал работи деноноќно за да им помогне на повредените.

Помошта успева да стигне до некои. Неколку драматични спасувачки напори беа пријавени низ областа, и преживеани, вклучително и мали деца, беа извлечени од под урнатини повеќе од 30 часа по земјотресот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *