Дојави за бомби во 35 училишта во Софија, властите не знаат од каде доаѓаат заканите

Утринава, 35 училишта во Софија добиле заканувачка електронска пошта, во која се тврди дека во училиштето била поставена експлозивна направа.

Некои од образовните институции што денеска добиле дојави сè уште не го продолжиле процесот на учење по вчерашната серија закани.

Бугарскиот претседател Румен Радев ги коментира дојавите и ги опиша како хибридни напади.

Шефот на државата истакна дека нема реални закани ниту за образовниот систем ниту за изборите.

„Како што можете да видите, ваква серија закани со бомби се случуваат не само во Бугарија туку и во Европа и САД. Агенциите за спроведување на законот заедно со партнерските служби прават сè за да ги идентификуваат изворите на овие закани и да ги неутрализираат. Но, во моментот нема реални закани ниту за образовниот систем ниту за изборите. Сè додека не го видиме изворот јасно идентификуван, не можеме со сигурност да кажеме од каде точно доаѓаат заканите“, рече Радев.

Десетици дојави за бомби беа регистрирани и во текот на вчерашниот ден.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *