Два нови силни земјотреси ја погодија Турција

Турција беше погодена од два нови силни земјотреси. Едниот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, додека другиот бил со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала.

За потсетување, најмалку 1.498 луѓе загинаа, а 8.533 луѓе се повредени во Турција по разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија, изјави Јунус Сезер (Јунус), шеф на турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

На теренот има 15.000 спасувачи, а поради лошите временски услови користат хеликоптери и авиони за да стигнат до местото на земјотресот, рече Сезер.

Оштетени се најмалку 2.834 објекти, а властите работат на обезбедување засолниште за граѓаните.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *