Ел Салвадор се тресе: 219 земјотреси за 24 часа

Најмалку 130 станбени згради се оштетени во силната сеизмичка активност во Ел Салвадор, предизвикани се свлечишта, а повеќе луѓе се евакуирани во засолништа, соопштија властите на оваа централноамериканска земја.

Како што се наведува во соопштението, од неделата попладне до понеделник наутро се регистрирани 219 земјотреси, а најсилниот бил со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, на длабочина од девет километри, во општината Сан Лоренцо.

Нема информации за загинати, но потресите оштетија домови и предизвикаа најмалку 20 свлечишта, поради што властите издадоа црвен аларм за градовите во епицентарот на сеизмичката активност.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

1 Comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *