Финска: Мора да размислиме за влез во НАТО без Шведска

Финска: Мора да размислиме за влез во НАТО без Шведска

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто изјави дека Хелсинки мора да размисли за влез во НАТО без Шведска, откако Турција соопшти дека нема да го поддржи влезот на Шведска во Алијансата.

Турција е лута по протестот пред турската Амбасада во Стокхолм каде, меѓу другото, беше запален куран.

Хависто сепак додаде дека заедничкиот пристап е првата опција.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy