Форд ќе укине 3.800 работни места во Европа

Форд ќе укине 3.800 работни места во Европа

Американскиот производител на автомобили Форд соопшти дека укинува 3.800 работни места во Европа, од кои 2.300 во германските градови Келн и Ахен, плус уште 1.300 во Британија.

Целта е да се намалат трошоците, соопшти денеска Форд.

Повеќето од работните места во Германија треба да бидат укинати во одделот за производство во Келн во следните три години, а засегнати се и административните места.

Во моментов, околу 14.000 луѓе работат за Форд во Келн и околу 200 во истражувачкиот центар во Ахен.

Вон Германија и Британија, во Европа ќе бидат укинати 200 други работни места.

Како што пренесе ДПА, Форд е во состојба на пресврт, и релативно доцна се префрлува на електрични возила.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy